Lenko, Maxi, Natálko

Posted by Hana Sábelová on Červen 24th, 2019

Dermeková, Michalíku, Gáborová, aniž byste tušili, jste nej… čtenáři. Mnohokrát jste se mnou sdíleli své dojmy z knih, často se zapojovali do her a úkolů. Jsem ráda,že knihovna je pro vás místem, kam se rádi vracíte.

Odměny si rovněž zaslouží i Míša Potyšová, Julie Hugáňová, Břeťa Hroch a Jára Hanák, kteří však mají více koníčků, a svůj volný čas dělili na čtení  i zájmové kroužky. 

Věřím, že se od září zúčastníte další soutěže, kterou pro vás připravuji.

Hana Sábelová

Sedm dětí rozšířilo řady čtenářů

Posted by Hana Sábelová on Červen 24th, 2019

Knihovna se načas proměnila v královský dvůr, o kterém četli prvňáčci při své první návštěvě, a zaplnila se dvorními dámami, rádci, šašky, princeznou Lenkou, princem Joachimem, královnou Knihomolkou a králem Knihomilem. Ten všechny čekatele, poté co dokázali přečíst název a autora vybrané knihy, pasoval na čtenáře. Při slavnostní chvíli nechyběl program v podobě básniček, veršů a písně v podání malých žáčků, pro všechny zúčastněné (deváťáky, paní učitelky a zástupce rodin) bylo připraveno „občerstvení“.

18. červen jistě zůstane maloškům dlouho v paměti, protože mu ho budou připomínat šerpa a odznak s nápisem JIŽ JSEM  ČTENÁŘ.

 

Hana Sábelová

Nevšední všednosti

Posted by Hana Sábelová on Duben 28th, 2019

Čtenářskou dílnu pro III. třídu jsem zaměřila na bajky a její zvířecí postavy. V našem případě kohouta, slepici a kunu v textu Jiřího Žáčka „ O nebezpečném skákání do řeči“ . Děti už věděly, že se hovoří hlavně o lidech a jejich vlastnostech. Z tématu vyplynula podle žáků tato ponaučení:

Nedělej jinému to, co nechceš, aby ti dělali druzí.

Raději naslouchej, více se dozvíš.

Mluviti stříbro, mlčeti zlato.

To jsou ty nevšední všednosti – ceněné každodenní slušné chování, které bychom měli mezi sebou dodržovat. Ať jsme malí, či velcí.

Hana Sábelová

 

Pokud si chcete půjčit knihy, časopisy nebo hry na prázdniny, přijďte do konce června, jelikož v červenci a srpnu bude knihovna mimo provoz. Otevřu až v pondělí 2. září.

K S   =   X

Posted by Hana Sábelová on Duben 2nd, 2019

Ne, není to žádná šifra, to jen druháci paní učitelky Mgr. Kristiny Sýkorové v rámci čtenářské dílny řešili rébus v podobě pexesa. Seznamovali se totiž se slovy cizího původu vyskytující se v českém jazyce. Přes textil, fix, mixér, text, xylofon, Mexiko, Saxanu, Alexe, Maxe, experta, Rexe, foxteriéra se dostali až k Maxipsu  Fíkovi. Podle počátečního písmene Č – autora Rudolfa Čechury – hledali v regálech, aby se s knihou blíže seznámili. Vybírali si i jiné tituly podle zájmů a na závěr mi hrdě hlásili, že objevili další slovo s X – sex. Ano, i takové publikace mohli v dětském oddělení najít.

                                                                                                   Se zvídavými žáky spokojená Hana Sábelová

Vánoce v únoru

Posted by Hana Sábelová on Březen 22nd, 2019

Od Julie Hugáňové jsem totiž tehdy dostala dárek.
Bylo to tak…
Přišla do knihovny, a nemohla najít knihu, kterou si přála.
„Co to má být, Julčo?“
„Poník Bandita a protivné ale. Od Zuzany Holasové. Dnes jsme ve škole četli úryvek a vypadal dobře.“
Velice mě potěšila, i když jsem musela hledat v katalogu okolních knihoven, jelikož my tento titul nevlastníme, a pak ho přivézt z Orlové.
Mám dobrý pocit, že díky paní učitelce Mgr. Veronice Durasové, která svým pedagogickým umem
dokáže u žáků probudit zájem o četbu, mohu dětem nabídnout, co je baví a zajímá.

Šťastná Hana Sábelová